//Urazy i operacje stawu kolanowego

Urazy i operacje stawu kolanowego

Kontuzja kolana jest jednym z najczęstszych powodów wizyty u lekarza oraz fizjoterapeuty. Przede wszystkim zagrożeni są nią zawodowi sportowcy, a także ci, którzy lubią jeździć na rolkach i rowerze, nartach czy snowboardzie. Przy łagodnych kontuzjach kolana zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej i stosowanie okładów lodowych. Poważne obrażenia będą wymagały rehabilitacji u fizjoterapeuty czy operacji.

Najczęstsze urazy

Najczęstsze rodzaje urazów kolana to zwichnięcie rzepki, uszkodzenia więzadeł oraz łąkotki. Każda kość wokół kolana może ulec złamaniu, ale najczęściej jest to rzepka. W przypadku złamania z przemieszczeniem kości może być konieczna operacja chirurgiczna, ale jeśli kość jest w prawidłowej pozycji, wystarczy założyć ortopedyczny stabilizator, aby utrzymać kolano w żądanej pozycji, a także nie obciążać nogi i cierpliwie czekać na powrót do zdrowia. Jeśli uraz powstał podczas skoku i lądowania na prostym kolanie, ważne jest, aby wykonać nie tylko zdjęcie rentgenowskie kolana, ale także tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny, aby upewnić się, że nie doszło do uszkodzenia ważnych struktur w stawie kolanowym. Inne urazy stawów kolanowych to zwichnięcie, gdy jedna lub więcej kości może się przemieścić. Zwichnięcie może uszkodzić naczynia krwionośne i nerwy wokół kolana, co może wymagać operacji. Z kolei zerwanie ścięgna jest najczęstsze u sportowców. Ścięgna to tkanki miękkie, które łączą mięśnie z kościami. W przypadku kontuzji kolana dochodzi również do uszkodzenia ścięgna. Powrót do zdrowia może trwać długo i powinien być nadzorowany przez ortopedę i fizjoterapeutę. Urazy stawu kolanowego to też zapalenia ścięgien czy degeneracja stawu kolanowego wynikająca z innych chorób lub procesu starzenia. W każdym z tych przypadków konieczna jest rehabilitacja stawu kolanowego.

Rehabilitacja

Powrót do zdrowia po kontuzjach i operacjach stawów wymaga profesjonalnego i ostrożnego podejścia. Przed powrotem do aktywności fizycznej należy zadbać o odpowiednie rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni, przywrócenie siły i zakresu ruchu w stawie. Tylko doświadczeni terapeuci będą w stanie opracować program zgodnie z indywidualnymi problemami pacjenta. W wyniku rehabilitacji po kontuzjach i operacjach pacjent będzie mógł wrócić do aktywnego trybu życia i uprawiania sportu. Właściwa rehabilitacja po urazie stawu kolanowego zapewni możliwość powrotu do pełnej sprawności.

Pierwszym etapem rehabilitacji jest walka z bólem oraz obrzękiem kończyny dolnej, stosuje się wtedy zabiegi fizykoterapii takie jak krioterapia, laseroterapia, magnetoterapia czy ultradźwięki oraz drenaż limfatyczny i techniki rozluźniające mięśnie.

W kolejnym etapie fizjoterapii skupiamy się głównie na odbudowie zakresu ruchu w stawie kolanowym, wzmocnieniu siły mięśniowej oraz poprawie propriocepcji oraz czucia głębokiego.

By |2020-08-18T07:43:38+02:0018 sierpnia, 2020|Bez kategorii|Możliwość komentowania Urazy i operacje stawu kolanowego została wyłączona

About the Author: