//Ból pięty – ostroga piętowa

Ból pięty – ostroga piętowa

Ostroga piętowa to jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów w różnym wieku do lekarzy ortopedów, ale na szczęście nie jest to schorzenie, które występuje masowo w populacji. Nawet wśród pacjentów ortopedycznych mówimy tutaj o około 1% populacji, a w tym gronie większość osób nie odczuwa dolegliwości poważnych.

Czym jest ostroga piętowa i co ją powoduje?

Ból pięty może być spowodowany bardzo różnymi czynnikami. Kiedy teoretycznie wydaje się, że nic się nie dzieje i nie ma żadnych widocznych zmian w obrębie tej części stopy, problemem może być właśnie ostroga piętowa. Ból pięty początkowo pojawia się w momencie jej przeciążenia. Czasami jest też wynikiem powikłań po urazie, który nie był odpowiednio zaleczony. Najczęściej pojawia się u tancerzy, sportowców wyczynowych oraz u osób, które pracują na stojąco lub dużo chodzą w niewygodnym obuwiu. Ostroga piętowa jest naroślą kostną na kości pięty, która z kolei naciska na okoliczne struktury, zwłaszcza na przylegające rozcięgno, co powoduje najpierw dyskomfort, a następnie bóle nawet w stanie spoczynku.

Zdecydowana większość przypadków nie jest groźna i nie jest też bardzo dokuczliwa. Związana jest ona z normalnym zużyciem organizmu, przez co nie licząc osób wymienionych powyżej, najczęściej dotyka ludzi w podeszłym wieku oraz ryzyko jej pojawienia się wyraźnie podnosi nadwaga. W skrajnych przypadkach może dojść do powstania tak zwanej ostrogi dziobowatej, której nacisk na rozcięgno skutkuje nieustannym bólem oraz efektywnie uniemożliwia chodzenia.

Leczenie ostrogi piętowej

Najważniejszymi obecnie metodami leczenia ostrogi piętowej są zabiegi wykorzystujące falę uderzeniową, promienie lasera i ultradźwięki. Pomagają w eliminowaniu bólu i poprawiają ruchomość struktur. Bardzo ważna jest tutaj fizjoterapia i terapia manualna połączona z masażami, co przekłada się na widoczną poprawę ruchomości stawu. Ogromne znaczenie ma tutaj również kinesiotaping. Jest to nowatorska metoda, którą czasami można podejrzeć u sportowców wyczynowych.

By |2020-01-16T08:54:24+02:00styczeń 10th, 2020|Bez kategorii|Możliwość komentowania Ból pięty – ostroga piętowa została wyłączona

About the Author: