//Punkty spustowe – napięte mięśnie

Punkty spustowe – napięte mięśnie

Punkty spustowe to termin poznawany przez coraz szersze grono Polaków. Niestety, nie jest to przyjemne odkrycie, ponieważ punkty spustowe związane są z odczuwaniem silnego bólu, najczęściej miejscowego, ale czasami tak zwanego bólu promieniującego. Punkty spustowe powstają w mięśniach, najczęściej w mięśniach obręczy barkowej czy kończyn dolnych, a ich usunięcie jest możliwe przy zastosowaniu odpowiedniej terapii.

Typy punktów spustowych i ich geneza

Punkty spustowe mogą pojawiać się w wyniku działania czynników wrodzonych lub nabytych. Czynniki wrodzone to przede wszystkim nieprawidłowy rozwój kończyn oraz inne defekty morfologiczne, przez które anatomia człowieka jest zaburzona. Czynniki nabyte są najczęściej związane ze stresem, przemęczeniem i pracą w pozycji siedzącej. Bywają następstwem urazów oraz zabiegów operacyjnych. Ogólnie rzecz biorąc, punkt spustowy powstaje w miejscu, gdzie mięsień jest zbyt napięty lub nieprawidłowo rozluźniony przez dłuższy czas, co powoduje patologiczne zmiany w jego obrębie.

Punkty aktywne i utajone

Punkty spustowe mogą mieć charakter aktywny lub utajony. Punkty aktywne reagują bólem bezpośrednio na dotyk, chociaż ból może być odczuwany także w innych częściach ciała. Punkty utajone przy bezpośrednim dotyku nie zawsze są bolesne, ale mogą rzutować na ból gdzieś indziej. Przy ich obecności częściej spotyka się pośrednie symptomy występowania dolegliwości, takie jak ból promieniejący.

Leczenie punktów spustowych

Typowa terapia punktów spustowych to masaż leczniczy połączony z ćwiczeniami, jak również zabieg falą uderzeniową. Celem takiej terapii jest aktywowanie mięśnia i stymulowanie jego prawidłowej pracy. Coraz częściej stosuje się także suche igłowanie, a popularna niezmiennie jest też terapia radiofalowa. Należy pamiętać, że punkty spustowe nie są problemem samym w sobie, ale bolesnym skutkiem istnienia podstawowego problemu, który musi być wyeliminowany, by punkty nie powróciły.

By |2020-04-02T07:32:50+02:00kwiecień 2nd, 2020|Bez kategorii|Możliwość komentowania Punkty spustowe – napięte mięśnie została wyłączona

About the Author: