//Zespół bolesnego barku

Zespół bolesnego barku

Częstość występowania bólu w okolicy ramion i barków wśród populacji dorosłych wynosi 4–7%, wzrastając do 15–20% w wieku 60–70 lat. Liczby te świadczą o tym, że schorzenia barku są poważnym problemem zdrowotnym dla znaczącej grupy społecznej.

Objawy i przyczyny

Staw barkowy jest złożonym biomechanizmem. Staw ramienny jest jedynym w ludzkim ciele, który wykonuje pełny obrót ze względu na swoje anatomiczne struktury. Jak tylko coś się zepsuje w tym mechanizmie, nawet z powodu niewielkiego urazu, ramię nie funkcjonuje poprawnie. Jeśli nie był to poważny uraz, przyczyny bólu są trudne do natychmiastowego ustalenia. Niestety często ból barku nie zmniejsza się, staje się bardziej wyraźny. Występuje drętwienie, a dana osoba zmaga się z ograniczeniami zakresu ruchu. Wiele osób próbuje przystosować się do sytuacji, a z powodu bólu nie mogą podnieść rąk, po prostu starają się tego nie robić. Z tego powodu ramię staje się z czasem sztywniejsze, dochodzi do rozległego uszkodzenia stawu i innych problemów, które mogą skutkować protezą stawu barkowego i niepełnosprawnością.

Objawy kliniczne mogą wynikać z uszkodzenia stożka rotatorów czy aparatu więzadłowo-mięśniowego otaczającego staw barkowy, samego stawu barkowego (zapalenie stawów), a także zmian patologicznych na poziomie kręgosłupa szyjnego (osteochondroza szyjna i spondylartroza). Najczęstszą przyczyną ostrego i przewlekłego bólu w okolicy barku są zwyrodnieniowe zmiany zapalne ścięgien głębokich mięśni barku. Z kolei zapalenie mięśnia ścięgna rotatora ramienia charakteryzuje się bólem w górnej zewnętrznej części ramienia, czasami promieniującym do łokcia. Ból z reguły występuje po wysiłku fizycznym, na przykład po pracy z wysoko uniesionymi rękami.

Leczenie

Rozpoczynając leczenie pacjenta z zespołem bólu barku, należy pamiętać, że wyniki terapii w dużej mierze zależą od prawidłowego zrozumienia przez pacjenta jego choroby i jego aktywnego udziału w procesie rehabilitacji. Leczenie zachowawcze obejmuje odpoczynek i ustanie ekspozycji na czynniki prowokujące. Przede wszystkim konieczne jest ograniczenie obciążenia dotkniętego stawu. Terapia ruchowa jest zalecana do regresji bólu. Ma na celu wzmocnienie mięśni obręczy barkowej i zwiększenie zakresu ruchu w stawie, aby zapobiec przyszłym zaostrzeniom choroby. Stosuje się różne metody terapii (fizjoterapia, akupunktura, akupresura segmentowa itp.). Dobre wyniki osiąga się przy zastosowaniu terapii ultradźwiękowej i fali uderzeniowej. W przypadku zespołów mięśniowych i tunelowych w obręczy barkowej wskazane jest łączne stosowanie fal uderzeniowych, stymulacji elektrycznej, elektroforezy leków i magnetoterapii. Również efektywne jest połączenie terapii mikrofalowej z prądami interferencyjnymi. Stosuje się też masaże, a w celach przeciwbólowych laser wysokoenergetyczny, krioterapię oraz jonoforezę.

By |2020-02-17T15:10:29+01:0017 lutego, 2020|Bez kategorii|Możliwość komentowania Zespół bolesnego barku została wyłączona

About the Author: