//Ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa

Choroby kręgosłupa i mięśni pleców z każdym rokiem dotykają coraz młodszych pacjentów. Nawet dzisiejsze nastolatki borykają się z wieloma problemami, nie mówiąc już o osobach starszych. W leczeniu bólu diagnoza odgrywa ważną rolę – tylko przy prawidłowej identyfikacji przyczyny możliwe jest skuteczne leczenie.

Skąd się bierze ból?

Możemy wyróżnić kilka przyczyn, które powodują ból kręgosłupa. Najczęściej są to choroby kręgosłupa, przepuklina, guzy łagodne i onkologiczne, siedzący tryb życia, a niekiedy nawet nadmierna aktywność fizyczna. Czasami jest to osteochondroza, przepuklina dysku międzykręgowego, artroza stawów kręgosłupa czy nadmiernie napięte mięśnie. Zmiana naturalnej „geometrii” kręgosłupa może doprowadzić do zaciśnięcia korzenia nerwowego i silnego bólu. Przepuklina krążka międzykręgowego (przepuklina międzykręgowa, dyskopatia) to przemieszczenie miąższu jądra krążka międzykręgowego z pęknięciem włóknistego pierścienia, a następnie wybrzuszeniem kanału kręgowego. Najczęstsza przepuklina krążków międzykręgowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, przepukliny występują znacznie rzadziej w odcinku szyjnym kręgosłupa, najrzadziej w klatce piersiowej. Z kolei rwa kulszowa, to po prostu uściśnięty nerw kulszowy. W takim przypadku może boleć w dolnej części pleców, kości krzyżowej, a nawet ból może promieniować do kończyny dolnej.

Leczenie bólu kręgosłupa

W kompetencji lekarza jest określenie, na co dana osoba była chora lub jest chora. W naszym centrum rehabilitacji terapeuta może przeprowadzić ogólne badanie, ocenić stan pacjenta i skierować go na niezbędne badania lub skonsultować się z innym specjalistą. Często w przypadku bólu pleców wymagana jest konsultacja ortopedy czy neurologa. Leczenie zazwyczaj jest prowadzone z użyciem terapii manualnej, fizykoterapii, masaży czy terapii ruchowej oraz poprzez przyjmowanie leków przeciwzapalnych. Najlepsze efekty daje połączenie ćwiczeń, terapii manualnej z zabiegami fizykalnymi np. z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego czy prądów. Coraz popularniejsza jest również terapia radiofalowa, która rozluźnia mięśnie oraz działa przeciwbólowo. Oprócz tego pacjent powinien też nauczyć się wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne, które jest w stanie zrobić samodzielnie w domu. Nasi fizjoterapeuci udzielają niezbędnych informacji, co do tego, w jaki sposób ma wykonywać poszczególne czynności, aby nie przeciążać kręgosłupa. Między innymi zwracamy szczególną uwagę na poprawność podnoszenia przedmiotów oraz prawidłową ergonomię w pracy.
By |2020-01-16T08:55:03+01:004 grudnia, 2019|Bez kategorii|Możliwość komentowania Ból kręgosłupa została wyłączona

About the Author: